MOC KOBIETY – HARMONOGRAM – MAJ 2024
MIEJSCE WARSZTATÓW: foyer sali obrad, Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy,
ul. Żeromskiego 29. UWAGA! Wejście główne.
MIEJSCE SPOTKANIA: sala widowiskowa, Urząd dzielnicy Bielany m. st. Warszawy,
ul. Żeromskiego 29. UWAGA! Wejście B od ul. Jarzębskiego.
WSTĘP WOLNY na wszystkie wydarzenia.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zapisów -> ZAPISY
Organizatorzy zastrzegają sobie, w razie konieczności, prawo do zmian w harmonogramie.
05 maja (niedziela), w godz. 10.00-14.00 – WARSZTATY „Pejzaż wewnętrzny – malarstwo intuicyjne”
Prowadząca JOANNA GRABOWIECKA – ŚWIERSZCZ reżyserka teatralna, artystka malarka, autorka kolaży, scenografka i trenerka rozwoju osobistego. Autorka spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych, czytań performatywnych. Realizatorka licznych projektów artystyczno-społecznych. Prezeska Fundacji DAR Sztuki. Pomysłodawczyni i realizatorka „Mocy Kobiety”. Rysunku i malarstwa uczyła się w Polsce i we Francji. Jej tryptyk malarski „Metamorfozy” został m.in. zaprezentowany w londyńskiej Boomer Gallery w trakcie wystawy „Dreams and Nightmares”.
OPIS WARSZTATÓW: Malarstwo to gest, kolor, odwaga, aby zanurzyć się w nieprzewidywalnym procesie kreacji, gotowość, by sięgnąć po dziecięcą radość i zaufać intuicji. Dopiero synergia tych składowych sprawia, że ma szansę powstać obraz. To będzie podróż do wyobraźni, barwnego, onirycznego świata zmysłów, dzięki którym powstanie portret wewnętrzny każdej z uczestniczek.
12 maja (niedziela), w godz. 10.00-14.00 – WARSZTATY „Dotyk pieśni – warsztaty pracy z głosem”
Prowadząca JUSTYNA LILIANA KONDZIOŁKA – twórcza ekspresja była dla niej zawsze żywą potrzebą i kluczem do uzdrawiania relacji ze sobą i światem. Wśród ulubionych form artystycznego wyrazu, praca z głosem zajmuje dla niej wyjątkowe miejsce. Szczególnie interesuje ją terapeutyczny, wspólnotowy i duchowy wymiar muzyki. Śpiewa przy akompaniamencie gitary, bębna i grzechotki. Inspiracje czerpie z kultur spoza kręgu zachodnio-europejskiego, gdzie śpiew i wspólne muzykowanie często naturalnie przybierają formę rytuału czy modlitwy. Na mapie świata ukochała sobie północne Indie, gdzie nad brzegiem Gangesu doświadczyła magii wspólnego mantrowania. Na co dzień pracuje z medycyną dotyku poprzez Holistyczny Masaż Powięziowy (w oparciu o MER) i Biodynamiczną Terapię Czaszkowo-Krzyżową, której uczyła się w międzynarodowej Szkole Body Intelligence. Kocha intymną pracę gabinetową i czerpie dużo radości z towarzyszenia ludziom w procesach transformacji.
OPIS WARSZTATÓW: Głos płynie z wnętrza ciała, wibruje w tkankach, jest intymnie spleciony z oddechem. Wspólny śpiew, a nawet samo dźwięczenie razem daje możliwość spotkania się w grupie kobiet na zupełnie innym poziomie niż rozmowa. Ma to wyjątkową wartość we współczesnym świecie, który sprzyja poczuciu alienacji i oddzielenia. Zapraszam do wspólnej podróży poprzez dźwięki, które będą przepływać przez nasze ciała i spajać nas w kręgu. Zaczniemy od delikatnego i czułego ożywiania naszych ciał i głosów za pomocą różnych ćwiczeń. Zaprosimy ducha zabawy, który jest najlepszym antidotum na wewnętrznego krytyka i perfekcjonizm. Będziemy dowibrowywać nasze gardła, otwierać w sobie receptywność na dźwięki, abyśmy naprawdę słyszały siebie nawzajem. W przestrzeni uważności będziemy celebrować różnorodność naszych głosów i delektować się magicznymi momentami, kiedy połączą się w jeden. W drugiej części, ożywione i oswojone ze sobą, popłyniemy nurtem pieśni, które dotykają serca i przypominają o tym, co w Życiu ważne. Będą to pieśni w różnych językach bo muzyka, podobnie jak ptaki, nie uznaje granic i rozkwita w kulturowej różnorodności.
Do udziału w warsztacie nie jest potrzebne muzyczne przygotowanie. Wystarczy otwartość i ciekawość.
15 maja (środa) – godz. 19.00 SPOTKANIE „OPOWIEŚCI DUSZY”
Spotkanie z ANNĄ KAMIŃSKĄ – pisarką, autorką bestsellerowych książek, w tym takich tytułów, jak: „Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, „Wanda: opowieść o sile życia i śmierci: historia Wandy Rutkiewicz”, „Białowieża szeptem: historie z Puszczy Białowieskiej”, „Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja” i innych. W tym roku jesienią wejdzie do kin film fabularny o Simonie na podstawie jej książki. Laureatka nagród literackich (Nagroda Literacka Zakopanego, czy Nagroda Kazaneckiego, nominowana w tym roku do „Wawrzyna” za ostatnią książkę o Marku Jackowskim i MAANAMIE). Miłośniczka przyrody, Puszczy Białowieskiej i gór.
Autorka fotografii: Magda Wiśniewska -Krasińska
18 maja (sobota), w godz. 10.00-14.00 WARSZTATY „Jak zamienić wspomnienie w książkę”
Prowadząca – ANNA KAMIŃSKA – biogram jw.
OPIS WARSZTATÓW: Często czytelnicy autobiografii, czy konkretnych zdarzeń spisanych przez ich uczestniczki/uczestników zastanawiają się, na co, na kogo skierować soczewkę uważności, aby z tysiąca słów, mikrowydarzeń, emocji powstała spójna, interesująca opowieść. Jak je okiełznać?
To będzie praktyczny warsztat o pisaniu pamiętnika, dziennika i o tym, jak uporządkować zawarte w nim informacje, aby powstała książka. To także warsztat, który pokaże, jak utrwalić wspomnienia naszych najbliższych i nadać im literacki sznyt.
26 maja (niedziela), w godz. 10.00-14.00, WARSZTATY ceramiczne „Pierwotny zmysł Matki Ziemi”
Prowadząca – KATARZYNA HELENA BIAŁEK, artystka ceramiczka. Prowadzi autorską pracownię z unikatową, użytkową ceramiką. Bliskie są jej połączenia: natura, minimalizm, surowa prostota, kolory ziemi. Tworzy z uwagą i szacunkiem dla otoczenia, przy wykorzystaniu naturalnych materiałów i prostych form. Jej prace charakteryzują się szlachetnym pięknem i zmysłowością. W 2023 otrzymała nagrodę Anioła Rzemiosła przyznaną jej przez Związek Rzemiosła Polskiego.
OPIS WARSZTATÓW: Uczestniczki stworzą ceramiczne naczynia inspirowane starożytną sztuką użytkową. Dzięki cennym wskazówkom doświadczonej i utalentowanej artystki ceramiczki zdobędą wartościową wiedzę na temat procesu tworzenia ceramiki – od pierwszego dotyku wilgotnej grudki ziemi aż skończone naczynie.
WAŻNE! Warsztaty obejmują przygotowanie naczynia bez wypału. Uczestniczki, które zechcą zabrać naczynie do domu i oddać je do wypalenia, prosimy o PRZYNIESIENIE opakowania (pudełka, pojemnika) na gotową pracę, bowiem bez zabezpieczenia wilgotna praca może ulec zniekształceniu.